Strona główna Info z rynku Pierwsze Mieszkanie – program rządowy 2023

Pierwsze Mieszkanie – program rządowy 2023

142
program pierwsze mieszkanie

Program rządowy „Pierwsze Mieszkanie” to program skierowany do młodych ludzi, którzy chcą kupić lub wybudować swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Celem programu jest wspieranie rozwoju rynku mieszkaniowego i zwiększanie dostępności do mieszkań na własność dla osób w wieku od 18 do 35 lat.

Spis treści artykułu:

Co oferuje program Pierwsze Mieszkanie?

Program „Pierwsze Mieszkanie” oferuje młodym ludziom korzystne kredyty hipoteczne, a także pomoc w zakresie doradztwa oraz wsparcie finansowe w postaci dopłat do wkładu własnego lub do kosztów budowy lub zakupu mieszkania. Kredyty hipoteczne udzielane w ramach programu mają niższe oprocentowanie niż standardowe kredyty hipoteczne, co pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z zakupem lub budową mieszkania.

Pierwsze rozwiązanie to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugie to Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania.

Oba instrumenty to kompleksowe rozwiązania. Pierwszy jest dla osób, które są gotowe kupić pierwsze mieszkanie, a drugie dla tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Jak skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

Aby skorzystać z programu „Pierwsze Mieszkanie”, należy spełnić określone wymagania, takie jak wiek, wysokość dochodu czy wybór mieszkania z rynku pierwotnego. Programem zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a szczegółowe informacje można uzyskać na jego stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie

Warto zaznaczyć, że program „Pierwsze Mieszkanie” to jedna z form wsparcia dla osób, które chcą kupić lub wybudować swoje pierwsze mieszkanie. Innymi formami pomocy są na przykład programy Mieszkanie Plus czy Rodzina na Swoim. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub budowie mieszkania warto dokładnie zapoznać się z ofertami różnych programów i porównać je ze sobą, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

Kiedy rusza program Pierwsze Mieszkanie?

Program „Pierwsze Mieszkanie” jest już dostępny dla zainteresowanych osób. Pierwsze nabory wniosków zostały uruchomione już w 2020 roku, a kolejne nabory są planowane w przyszłości. Szczegółowe informacje o programie oraz o terminach naborów można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem.